Blog Intro

Ako som sa rozhodol písať blog?

„Celé to začalo najskôr ako nejasná predstava človeka, vo väčšej miere introverta, ktorý objavil čaro v aktívnom životnom štýle.“

Motívom bol zámer zbierať a zdieľať fakty, myšlienky či inšpirácie k oblasti, ktorá je pre mnoho ľudí vrátane mňa veľkým koníčkom, či dokonca vášňou.

Hovorím o pohybe. Ten sa stal pre mňa stredobodom pozornosti v čase, kedy som objavil hlavné dôvody, prečo ma tak baví a prečo je dôležitou súčasťou voľného času.

Na konci roku 2018 som si k trénovaniu s vlastnou váhou – kalistenika – vybudoval taký vzťah, že som pohyb ako taký túžil začleniť aj do svojho profesionálneho života. A tak rok 2019 mal byť významným krokom na vlastnej ceste k naplneniu svojej predstavy.

Či už táto predstava zobrazovala moju prácu ako trénera / pohybového učiteľa / mentora, vo svojej podstate mi išlo hlavne o jedno – stať sa poslom myšlienky hovoriacej o významnosti pohybu. O tom, či sa k naplneniu mojich predstáv a snáh podarí dostať, bude hovoriť tento blog.

Po 3 rokoch môjho prvého zamestnania v korporačnom svete som si povedal, že je čas prácu prerušiť, dať si pauzu. Dôvodom mohla byť jednak stagnácia – v práci sa mi darilo, ale hľadal som nejaký motív, či v nej a v kariérnom raste naozaj chcem pokračovať.

Alebo rýchle tempo rušného mesta? Áno, Bratislava nie je síce miliónové mesto. No doprava, životný štýl tvrdo pracujúcej populácie a karieristický prístup ma pohltil do takej mieri, že toto mesto príležitostí som vnímal aj ako miestom ruchu, nepokoja a míňania času na úkor „spoločenských zvyklostí“.

Tretím faktorom bol môj spomínaný záujem o štúdium pohybu. Nemal som športové vzdelanie. Nevenoval som sa športu na profesionálnej úrovni. Pohyb ma však bavil celý život a prechádzal som pod záštitami viacerých učiteľov / mentorov / trénerov, ktorí ma inšpirovali k vytrvalosti, trpezlivosti a disciplíne.

Prešiel som si rokmi tanca v súbore, budovaním tímového ducha pri basketbale, posilnením bojovnosti pri historickom šerme, fitness posilňovaním,….až kým som sa dostal k tomu, v čom som sa našiel (a zároveň v čom mám možnosti hľadať ďalej).

Uvedené 3 faktory ma viedli v roku 2019 k ukončeniu pracovného pomeru a k vytrvalému učeniu sa v podobe:

  • pravidelného a každodenného tréningového režimu,
  • štúdiu materiálov v oblasti anatómie tela, biomechaniky, stravy, dýchania, psychológie,
  • prípravy a účasti na workshopoch a trénerských certifikáciách.

Na obšírnejší popis roku 2019 bude priestor v ďalších článkoch. Teraz stačí len uviesť v skratke, že som si počas neho prešiel viacerými bodmi, kedy som svoje priority musel viackrát prehodnotiť. Všetok čas venovaný rozvíjaniu znalostí a skúseností bol niekedy ukrátený a brzdený pochybnosťami, neistotou a zníženým sebavedomím.

Keď sa však na to spätne pozerám, boli tieto pocity potrebné k ďalšiemu posunutiu sa vpred. I keď na konci roka som sa vrátil naspäť do Bratislavy, do pracovného režimu, nie stopercentne istý o správnosti rozhodnutia, považoval som to stále za krok k priblíženiu sa svojej predstavy. Napriek návratu do sedavej prace, náročnej na sústredenie, psychickú záťaž (čo pochopiteľne k práci vždy patrilo a patrí), ostal môj voľný čas venovaný prevažne trénovaniu v Tribe.

Toto miesto sa stalo pre mňa školou, prameňom cenných informácii a komunitou priateľských ľudí, ktorí sa taktiež stali študentmi a učiteľmi zároveň…

Výsledkom spomínaných aktivít bolo zaznamenávanie podkladov pre tvorbu tohto blogu. Ten by som chcel určite viesť i v náučnom duchu – o užitočných pohyboch / technikách / cvikoch, o prístupe k vlastnému tréningu, sčasti o strave, motivácii a disciplíne. Určitým spôsobom by sa blog stal i formou denníka vlastného napredovania s poukázaním na vlastné zistenia.

Napriek tomu, že toto miesto je popisom a zdieľaním hlavne vlastných skúseností alebo skúsenosti osôb, o ktorých som sa niečomu priučil, bol by som rad, keby sa blog stal prostriedkom komunikácie. Chcem osloviť najmä tých, ktorí by mali záujem o vytvorenie si systému, ako napredovať pri cvičení alebo ako vôbec začať či vrátiť sa po dlhšom čase k aktívnemu hýbaniu sa.

Práve preto som zvolil názov svojej stránky „Pohyb ako Alfa“. Alfa ako základ. Alfa ako prvý krok. Alfa ako prirodzenosť.

Pohyb ako základ pre mňa znamená, že táto činnosť je fyzickou potrebou. Kto sa nehýbe – umiera. Pre napredovanie životom je dôležité hýbať sa. Pohyb ako prvý krok predstavuje viac:

  • prvý krok, ako keď ho učiní malé dieťa, s čím sa spája aj radosť tohto prvého veľkého úspechu,
  • prvý krok ako začiatok aktívneho trénovania alebo „nakopnutie“ sa,
  • prvý krok ako rozcvička a rozohriatie tela, ktoré je neoddeliteľnou a kľúčovou súčasťou tréningu.

Nie je tak dôležité, či človek dokáže spraviť náročné kúsky ako salto, premet, šnúru či stojku…ale že je vždy dobré aplikovať tie pohyby, ktoré sú pre telo prirodzené a funkčné – lebo práve od nich sa vieme posunúť k ďalším kúskom. Tu sa ukrýva podstata zmyslu pohyb ako prirodzenosť.

Verím teda, že poznatky tohto blogu sa dostanú do pozornosti ďalších. Entuziastov v oblasti pohybu, športu, fitness sveta, kalisteniky, gymnastiky, tanca atď. je v súčasnosti dosť a ich počet pribúda. A tak to aj má byť. Nech teda i pre vás slúži pohyb ako miesto na krátke odreagovanie sa od rýchlo prebiehajúceho sa života a ako priestor pre zastavenie sa.