Blog

Pochybné zákutia fitness sveta

Predmetom nasledujúcej úvahy je môj pohľad na negatívnu stránku fitness sveta a kto alebo čo sú jeho nositeľmi. Začnem veľmi priamo: predpokladom je, že predmetom činnosti nositeľov je šírenie dezinformácii, klamstiev, poloprávd a falošných dojmov. Táto aktivita sa skutočne stala dennou súčasťou v rôznych podobách vo viacerých miestach. V závislosti od náročnosti témy, veľkosti davu a závažnosti klamstva môžu byť reakcie ľudí viac alebo menej kritické či citlivé.

Pre túto chvíľu som si zvolil nie tak závažnú oblasť pozorovania ako napr. politika, ale hlavne publikačnú činnosť v oblasti fitness, aktívneho životného štýlu, pohybu, stravovania a pod. Než by som sa akokoľvek pustil do kritiky konkrétnych mien (čo v tomto článku nezamýšľam), chcem najprv venovať kritický pohľad k tomuto blogu. Svoj blog nepovažujem za publikáciu smerujúcu na veľký počet sledujúcich (asi by ma prekvapil čo i len jeden skutočný komentár 🙂 ). Napriek tomu pristupujem veľmi opatrne pri zverejňovaní článkov.

Nemôžem úplne povedať, že prinášam zdroje kvalitných informácií. Pokiaľ vysvetľujem vo svojich článkoch napr. nejakú techniku alebo spôsob stravovania, vychádzam z toho, čo na základe svojich skúseností a teoretických poznatkov považujem za zaujímavé a funkčné za určitých splnených podmienok. Keďže nevykonávam vedeckým výskum a nepracujem vo sfére fitness profesionálne, pristupujem veľmi opatrne pri publikácii. Mám spísané koncepty, ktoré doposiaľ som neuverejnil, pretože napriek získaným zdrojom som pochyboval o jednoznačnosti niektorých záverov.

Od rozhodnutia zaujímať sa podrobnejšie o prácu na stojkách, kalisteniku, fitness a o pohyb všeobecne stretávam sa s rozličnými formami a prístupmi k tréningu, strave, regenerácii…a teda k progresu pri udržaní optimálneho zdravotného stavu. Keďže v istom momente života som takmer otočil svoju kariéru k trénerstvu s predstavou byť všestranný k cvičeniu, získal som prehľad o populárnych tradičných, novodobých, či alternatívnych metódach. Účasťou na kurzoch a workshopoch som mal možnosť spoznať ich na vlastnej koži. A ďalším zdrojom sa stal YouTube.

Táto platforma spolu s ďalšími sociálnymi sieťami dala priestor publikačnej činnosti od skutočne hodnoverných znalcov až k absolútnym podvodníkom. Šarlatánov a ich komunity, ktoré osobne nazývam sekty, spája viacero znakov. Detailne ich popísal americký tréner a youtuber Zack Telander:

  1. Posvätné vedomosti – „jedinečný produkt“ líšiaci sa od iných / ostatných.
  2. Vnútorná skupina (zasvätenci) a vonkajšia skupina – šarlatáni najavo odlišujú vonkajšiu väčšinovú skupinu od menšiny nasledovateľov.
  3. Útok na väčšinu – prejavovanie nadradenosti voči väčšinovej skupine používajúcej iný produkt a poukazovanie podradnosti a (často vymyslených alebo nedokázaných) chýb iných produktov.
  4. Žargón – používanie terminológie, ktoré vzbudzuje dojem, že šarlatán má detailne naštudované poznatky a vie, o čom hovorí.
  5. Manipulácia údajov – čerpanie z určitých zdrojov údajov, z ktorých si šarlatán vyberie nejakú hŕstku pravdivých a overiteľných faktov a z nich si niektoré pozmení pre vybudovanie hodnovernosti vlastného produktu.
  6. Predaj – správne nakombinovanie predošlých uvedených znakov a získavanie či presvedčenie zákazníka.

Inými slovami v skratke: šarlatán ponúka a predáva niečo „úžasné“, výnimočné a nadradené voči konkurencii, ktorú v rámci svojej reklamy ofenzívne opovrhuje a vďaka svojej profesionálnej až vedeckej terminológii šíri nepravdivé či polopravdivé informácie o účinku jeho produktu.

Nenaletieť na klamlivé dezinformácie vie byť však vskutku náročné. Podľahnúť niečomu, čo vďaka dobre predanej reklame znie lákavo – zrejme každému z nás sa táto situácia v určitom kontexte udiala. Reklama je práve forma „klamania“, ktorú všeobecne ľudstvo akceptuje. Slúži najmä na zachytenie pozornosti zákazníka obrazovou a/alebo zvukovou formou a taktiež cez chytľavo znejúce slogany. Koncept reklamy je vo vyvinutých krajinách všeobecne dobre známy, a preto človek pozná, ako sa má voči nej správať.

Čo mne osobne nabudilo dojem, že som v danom momente oslovený reklamou alebo iným komunikačným prostriedkom podvodníkom, šarlatánom či iným pochybným predajcom, prejav komunikácie obsahoval:

  • faktor urgencie – zvýraznenie „jedinečnej ponuky, ktorú treba využiť do…“,
  • faktor fanatizmu – ponuka „bezkonkurenčne najlepšieho“ produktu alebo služby,
  • faktor ponižovania konkurencie a jej zákazníkov.

Veľká časť spomenutých faktorov bola detailnejšie opísaná vyššie podľa Zacka Telandera. Každopádne, ak zaznamenávam tieto 3 faktory, zvyšujem pozornosť a začínam byť skeptický. Mnohokrát už inštinktívne pociťujem neistotu a pochybnosti pri zvláštnom rečníckom štýle, kedy opis ponuky znie až príliš dobre. A niekedy je lepšie počúvať svoj inštinkt.

Rast popularity vo Fitness

Zrod Fitness kultu, ktorý sa postupne dostal do dnešnej podoby, sa podľa niektorých zdrojov datuje od polovice 19. storočia. Svetová popularita v modernej ére výrazne narástla od 70-80tych rokov 20. storočia a rastie naďalej. Dopomohol k tomu rast popularity kulturistiky spolu s menami ako Arnold Schwarzenegger, Ronnie Coleman, Dorian Yates a ďalší. Postupne Fitness rozšíril renomé ďalším pojmom a sub-odvetviam ako crossfit, kalistenika, joga, strongman, powerlifting, movement a iným alternatívnym športom.

Tento vzostup so sebou priniesol niečo dobré i niečo zlé. Šírenie uvedomenia dôležitosti pohybu, životosprávy a estetickej stránky postavy bol základným kameňom. Dá sa povedať, že sa s týmto šírením spájal jeden z podstatných dôvodov: nárast pacientov so srdcovo-cievnymi ochoreniami, cukrovkou, nadváhou, alergiami a intoleranciami. Nové nastavenie pre záležanie si na zdraví a vzhľade bol pozitívnym krokom vpred. K tomu sa však vzťahuje i príchod negatívnych aspektov, ktoré by som rozdelil na tieto kategórie: predaj krámov, Hollywood a Fitness, neuspokojivý vzhľad.

Marketing a predaj

Niektorí jedinci či spoločnosti využili Fitness ako motív v rámci svojho marketingu a ani nie tak pre pomoc ako pre predaj a tržby. Promo „zázračných“ produktov od šarlatánov sa dodnes vyskytuje na kanáloch vysielajúcich teleshopping, či už ide o výživové doplnky, športové pomôcky, tréningové programy na videokazetách či DVD a pod. A naďalej je možné sa stretávať s novými alternatívnymi metódami s odlišnými prvkami. Mnohé produkty, metódy a odporúčania však nemajú základ na hodnoverných a overených poznatkoch.

Hollywood a Fitness

Fitness v Hollywoode taktiež otvoril dvere novým možnostiam: kulturisti, atléti a iní športovci sa stali hercami v akčných filmoch, známe osobnosti sa stali tvárami reklám športových značiek a mnohí herci si pre svoje filmové role museli prejsť transformáciami, po ktorých získali vzhľad superhrdinov ako napr. Christian Bale, Chris Hemsworth, Chris Pratt, Hugh Jackman, Ryan Reynolds a ďalší. Ich premeny sú vskutku pozoruhodné.

Čo mne osobne na niektorých výpovediach o týchto premenách prekáža, je neúplná pravdivosť. Aby totiž herec alebo herečka vo veku 40-60 rokov dosiahol/-a pre natáčanie filmu formu s okolo 5-7 % telesného tuku v krátkom časovom úseku a bolo uvedené, že za to môže tvrdý tréning, strava a regenerácie, tak moja otázka znie: „A čo anaboliká a iné syntetické látky?“

Odpoveď s tvrdením „som Natty“ vedie k pochybnostiam. Pojem „Natty“ z kulturistiky, jedinec pracujúci na svojej telesnej forme bez použitia hormonálnej stimulácie, steroidov a iných dopingov, sa objavuje aj na sociálnych sieťach čoraz častejšie. K čomu taktiež dochádza je, že niektorí sa falošne hlásia do tejto skupiny. Medzi nimi práve i celebrity Hollywoodu.

Majú sa za to hanbiť? To si určite nemyslím. Jednoznačne však vidím problém, ak dochádza k skrývaniu faktov, nakoľko veľká časť divákov celebrít alebo známych influencerov sú tínedžeri. Byť Natty sa zrejme stalo akousi značkou a v prípade, že do nej známe osobnosti nepatria, ich diváci ich za to vedia komentármi tvrdo napadnúť. Nie je ľahké vyjsť s informáciami dôkladne najavo. Ale verejné zapieranie diváci ťažšie odpúšťajú.

Sociálne média a vplyv na vnímanie vzhľadu

Svet kulturistiky a Fitness otvoril so svojou popularitou Pandorinu skrinku. Marketing, predaj gigantického množstva produktov a propagácia Fitness zo strany Hollywoodu poukazujú na prítomnú iskru nečestnosti. Sociálne médiá s nami ako užívateľmi premenili túto iskru na rýchlo šíriaci sa požiar. Množstvo informácií a dezinformácií dokáže rozdeliť publikum na odlišné fronty, ktoré medzi sebou „zápasia“ najmä prostredníctvom komentárov.

Opäť spomeniem pojmy ako „Natty“ a „Not-Natty“, ktoré sa podľa môjho názoru používajú ako značky či nadávky. Možno práve i tieto „žabomyšie“ vojny v komentároch statusov, obrázkov a videí posilnili prameň mentálnych problémov. Fitness je v prvom rade o pohybe a zdravej životospráve. Estetika a vzhľad je stále len subjektívnym ukazovateľom. No niekedy tomu venujeme viac pozornosti, než je treba.

Pre skrátenie si dosiahnutia želaných výsledkov a ich maximalizovanie sú dostupné hormonálne doplnky, steroidy, peptidy a iné dopingy. Nepríjemným faktom je, že ich dostupnosť je často bez predpisu a ich príjem u bežného človeka nie je konzultovaný s lekárom. Čo je však ešte horšie je fakt, že sa tieto zdroje si vedia získať tínedžeri, ktorí mnohokrát nie sú plne oboznámení s negatívnymi následkami. O tých vypovedá čoraz viac videí na YouTube a zrejme skoro všetky hovoria o tom, ako sa radšej tomu vyhnúť, pokiaľ je to možné.

Nejakú súčasť vzhľadu však nie je možné ovplyvniť bez zásahu chirurga. Je to trochu od témy Fitness, no plastické operácie sa dajú považovať ako druhý krok po tom, ako buď získanie žiadúcej formy bolo dosiahnuté alebo nebolo dosiahnuté a opäť si svoj cieľ chce človek skrátiť. Pretože naozaj medzi možnými implantátmi je už asi všetko, dokonca implantáty na Six-Pack – asi by ma to nemalo prekvapovať. S postupom času sa to vyostrilo a úprimne mám z toho obavy. Pretože s týmito novými „možnosťami“ súvisia aj pomerne nové a čoraz známejšie pojmy vedúce k extrémnym prípadom ako body-shaming, body-positivity alebo body-dysmorfia (telesná dysmorfia, dysmorfofóbia).

Temnou stránkou Fitness vďaka marketingu predajcov, Hollywoodu alebo sociálnym sieťam je naše nesprávne vnímanie, že ľudia z týchto svetov žijú dokonalý život, vyzerajú vždy skvele a vedia presne ponúknuť možnosti pre dosiahnutie tohto „dokonalého stavu“. Je v poriadku pociťovať určitú dávku motivácie, no taktiež je potrebné rozlišovať falošné ilúzie – pretože nie je to tak, i tí najúspešnejší sa môžu cítiť mizerne a mávajú zlé dni.

Dôveryhodné zdroje – ako sa k nim dostať?

Ďalej je potrebné zohľadniť dôveryhodnosť podávaných informácií. Čo to však znamená? Koho alebo aký informačný kanál sledovať, aby som sám seba viedol k progresu, k zdravému životnému štýlu a k vlastnej radosti? Akého trénera si vybrať? Presnú odpoveď nie je také jednoduché podať. Sám som podľahol určitým na prvý pohľad presvedčivým informačným zdrojom, ktoré v konečnom dôsledku boli skôr založené na získaní zákazníkov, sledujúcich a zvýšení predaja.

Našiel som si však viacero jednotlivcov fungujúcich na YouTube, ktorí aspekty Fitness podrobne študujú a venujú pozornosť faktom podložených na existujúcich výskumoch. Medzi týmito jednotlivcami sú aj takí, ktorí si prešli v minulosti ťažkým depresívnym obdobím, trpeli obezitou či telesnou dysmorfiou a v súčasnosti pôsobia ako youtuberi pristupujúci k témam Fitness sveta vedecky, pragmaticky, empiricky a otvorene. Ako hlavné mená by som spomenul: Dr. Andrew Huberman, Dr. Andy Galpin, Dr. Mike Israetel, Zack Telander, Will Tennyson, Derek Munro (skôr známy ako kanál More-Plates-More-Dates) a Daniel Vadnal (Fitness FAQ zo sveta kalisteniky).

Podľa poznania vlastností kvalitných informačných zdrojov si vie človek jednoduchšie určiť vhodného trénera. Minimálne vlastnosti by mali byť podobné v zmysle nasadenia profesionálneho prístupu. Pre mňa dobrý tréner znamená:

  • v prípade ponuky individuálnych tréningov alebo tréningových plánov postupovať naozaj individuálne podľa potrieb a cieľov klienta,
  • asistovať pri stanovovaní SMART cieľov (špecifických, merateľných, dosiahnuteľných, relevantných, časovo ohraničených),
  • ponúknuť systém pre zapisovanie a evidovanie výsledkov na základe tréningových plánov,
  • ponúknuť priestor pre otázky/odpovede, prispôsobenie plánov,
  • nebyť mentor, ktorý dáva nemenné postupy, ale asistuje spolu s klientom na stanovení postupov,
  • v neposlednej rade, samozrejme, mať dostatok vedomostí a vlastnú prax v danej oblasti.

Napriek všetkému sa Fitness naďalej nachádza v zlatej ére. Dá sa predpokladať, že popularita bude ešte rásť a otvárať nové možnosti. Rovnako ako je k dispozícii veľké množstvo dezinformácií, taktiež pribúda viacero osobností určujúci smer ku kvalitným a hodnoverným informáciám. Asi je aj dobré, že každá oblasť má i tú svoju tmavú stránku, pretože je potrebné ju poznať, spochybňovať, oboznamovať sa s rizikami a učiť seba či svojich blízkych o racionálnom postupe k sebarozvoju. Držím palce, nech nám kritické myslenie pomáha nájsť cestu k lepším zdrojom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *