K rozjímaniu nad predchádzajúcim rokom sa dostávam neskôr, ako som zamýšľal. Dôvodov bolo viac, no hlavným bolo moja prokrastinácia. Avšak nevyčítam si to. Človek mnohokrát nestíha všetko a plány sa musia prispôsobovať podľa aktuálnej situácii. Vyššiu prioritu som venoval iným okolnostiam ako spoločnému životu s priateľkou, práci, tréningom či cestovaniu.
V júni sa priateľka nasťahovala do Bratislavy a začali sme so spoločným bývaním v prenájme. Veľa vecí sa tým uľahčilo, nakoľko dovtedy sme sa stretávali cez víkendy a každý z nás žil v inom meste. Dospeli sme k optimálnemu rozhodnutiu pre posunutie nášho vzťahu vpred. Na zmenu sme si rýchlo zvykli a sme schopní si zorganizovať spoločný čas i pre individuálne aktivity.
Zamestnanie vo všeobecnosti berie veľkú časť dňa. Keďže rok 2023 bol v podstate prvý rok v novej práci, ktorá niekedy vyžaduje viac snahy, výkonu a obety vlastného voľného času nad kritickými úlohami. Napriek istej dávke stresu som si pozíciu dátového inžiniera v novej firme obľúbil. Súčasťou oddychu boli taktiež tréningy, ktoré sú dôležité pre mňa…a dosť pre písanie článkov tohto blogu.
Čo mi v písaní teda bránilo? Okrem uprednostnenia času iným prioritnejším aspektom som strácal motiváciu a chuť písať a publikovať akékoľvek témy či myšlienky. Uvažoval som, či blog má nejaký zmysel, keďže technicky nemám svoje publikum. Svoje príspevky vnímam ako individuálne poznámky a poznatky k predmetu mojich záujmov. Aktuálne to udržiavam len pre seba.
Písanie mi jednoznačne pomáha utriediť si získané údaje a idey a má relaxačný účinok. Aj keď pre progres v tréningu využívam hlavne aplikáciu v mobile, ktorá slúži aj na zdieľanie výsledkov s trénerom, pre obsiahlejší popis využívam i tento blog. Stále nachádzam témy, ktorým venujem alebo chcem venovať pozornosť a zamerať sa na detaily pohybových techník, ktoré sú pravidelnou súčasťou mojich tréningov.
S pohľadom na rok 2023 sa mi objaví otázka: boli splnené stanovené ciele? Pre zopakovanie z článku „Zhrnutie roka 2022“ išlo o tieto:
- Udržanie sa v stojke na jednej ruke (OAHS) 5-10 sekúnd
- Straddle Front Lever (SFL) s peknou technikou 5-10 sekúnd
- Straddle Planche (SP) s peknou technikou 5-10 sekúnd
- Jedno opakovanie One-Arm-Pull-Up (OAPU)
- Jedno opakovanie kľukov v stojke (HSPU) s dotykom hrude a krabice
Zhrniem najskôr ciele s nižšou prioritou. OAPU a HSPU som nakoniec úplne vynechal . V rámci zamerania tréningu na ťahovú silu som pracoval s ohľadom na posilnenie ramien, chrbtového svalstva a progresu na SFL. HSPU som trénoval málo, len počas oddychových týždňov pre zopakovanie a udržiavanie počtu opakovaní HSPU s dotykom nosa o zem. Dalo by sa však povedať, že napriek všetkému sa kvalita techniky o trochu zlepšila, čo bolo dôsledkom tréningu na stojkách a OAHS.
SP bol súčasťou tréningových programov len v priebehu prvého polroka. Na splnenie cieľa by som SP by som ho musel naozaj uprednostniť pred ostatnými. S trénerom sme preto urobili kompromis a SP vyradili z programu, nakoľko táto technika je už samostatne veľmi vyťažujúca na kĺby horných končatín, chrbát a panvu. V kombinácii so stojkami a OAHS by pri zahrnutí i tohto kúsku hrozilo pravdepodobne nefunkčné preťažovanie, čo by mohlo spomaliť alebo úplne zastaviť progres všetkých tréningov.
SFL bol ponechaný a v priebehu roka sa forma znova o niečo zlepšila. Dá sa povedať, že cieľ SFL bol čiastočne splnený. Definovať „peknú techniku“ a určiť, či sa podarila, môže byť subjektívne. Podstatné pre mňa je, že nohy vo vystretí dolných končatín sa dostali k úrovni panvy a celé telo bolo takmer v jednej rovine. Takáto forma sa mi zatiaľ podarila len 2x bez opory. Dostať sa úplne do roviny ostáva naďalej na muške.
Najvyššiu prioritu som venoval progresu na OAHS. Veľa vecí sa posunulo k lepšiemu, i keď samotný cieľ nebol splnený. V letnom období bolo súčasťou programu dostať sa k prvým sekundám OAHS bez opory. Najviac sa podarili 4 sekundy pri oboch ramenách. Ľavé rameno bolo úspešnejšie oproti ramenu čo sa týka stability. Pri pravej strane však lepšie dochádzalo k preklopeniu panvy.
Keď sa spätne pozerám na videá, ako sa pri tom nesmierne namáham, uvedomujem si, že som tomu dal príliš veľa času a príliš skoro. Možno 4-6 týždňov malo stačiť k pochopeniu, že najskôr je potrebné niektoré nedostatky upratať. Prvé sekundy v OAHS boli zaznamenané, pocitovo sa skutočne zdalo, že som k žiadanému bodu len krôčik. Po úplnom odpútaní opornej ruky od zeme však veľmi rýchlo dochádzalo k strate stability v ramene, pokrčeniu v lakti a v rozkývaniu sa v panve a nohách.
Na jeseň a zimu došlo k náležitej úprave. Návrat k „makaniu“ na stabilite, koncentrácii, technike a presnosti obsiahli cvičenia ako Tic-toc, Flagging, vertikálne a laterálne prechody na blokoch a vrcholom tréningov sa stal OAHS s oporou prsta na 20-30 sekúnd (pravé rameno sa dostalo najviac na 24 sekúnd, ľavé na 28). Stačilo dať tomu čas a neponáhľať sa, kým každý pohyb nenadobudol úplnú istotu. S trénerom sme začiatku nového roka 2024 prehodnotili, že technika sa výrazne zlepšila a tréningy od jesene mali zmysel.
Čo ma čaká ďalej? Pochopiteľne, na nesplnených alebo len čiastočne splnených cieľoch s vyššou prioritou chcem pokračovať, príp. ich znenie trochu upraviť. Stanovených cieľov je opäť veľa a niektoré z nich ako 3, 5 a 7 sú nad rámec a nestihnem im venovať toľko pozornosti. Uvidíme na konci roka! Nové ciele roku 2024 sú:
- OAHS na 5-10 sekúnd – s úplnou stabilitou v ramene, hlavou čo najviac k ramenu a minimálnym kývaním sa v panve.
- SFL na 5-10 sekúnd s celým telom v jednej rovine.
- SP na 3-5 sekúnd s vyrovnaným telom (pravdepodobne ide o cieľ nad rámec, keďže odhadovaný návrat k tomuto cvičeniu je v októbri).
- Rozštep – dostať sa na úroveň 0-5 cm od zeme.
- L-Sit-To-Handstand cez vystreté nohy (teda cez Pike Press).
- Špicár / Press-To-Handstand 10 opakovaní (zatiaľ moje maximum je 9).
- Jedno opakovanie kľukov v stojke (HSPU) s dotykom hrude a krabice.
Ako možno vyrozumieť, blog by som chcel obohatiť hlavne o detailný popis jednotlivých tréningov, čo všetko pokročilé techniky tréningového programu zahŕňajú a aké rutiny vyžadujú. Pri písaní mám záujem prikladať dôraz na kvalitu obsahu a nie na dodržiavanie pravidelnosti uverejnenia článkov. Svoje tempo si určujem sám.
Na záver dodám, že taktiež by som si veľmi rád chcel určiť disciplinovaný harmonogram na každý deň. Žiada sa mi dať tomu maximálnu dôležitosť. Ako človek dbajúci na vzťahy, prácu a vlastné záujmy si pri snahe splniť definované plány si uvedomujem, že tento rok je kľúčové sprísniť niektoré veci a vylúčiť nežiadané následky ako zlý spánok po konzume alkoholu, zlé trávenie kvôli zlej životospráve, nedostatok energie či bolesť po prehnanom tréningu atď. Je mojou túžbou mať dennú rutinu, ktorá ma bude držať aktívnym a produktívnym.