Blog Handbalancing Training

Stojky: Pokračovanie v roku 2023

Po dlhšom čase sa vraciam k téme Handbalancing v spojitosti s aktuálnym tréningom. V posledných rokoch sú cvičenia na balans čoraz intenzívnejšie zamerané na zvládnutie jednoručnej stojky. Skutočne sa dá hovoriť o rokoch pomalého napredovania a učenia sa jednej z najťažších pohybových techník. Tieto roky nechcem zatiaľ v článku rozoberať dopodrobna, no určite zhrniem najvýznamnejšie body k otázkam:

  • Čo som sa doposiaľ naučil ohľadne jednoručnej stojky (ďalej OAHS, ako One-Arm-Handstand)?
  • Na čom ešte musím pracovať?

Pri rozhodnutí naučiť sa OAHS treba mať na pamäti jednu myšlienku: „Bude to na dlho.“ Hodiny tréningov vyžadujúcich trpezlivosť, koncentráciu a prácu zameranú na detaily či odstraňovanie drobných nedostatkov – hlavne to je možné očakávať. Ako sa človek rozhodne tomuto podstúpiť?

Práca s rovnováhou na rukách sa pre mňa stala viac ako rutinou. Preto je jasné, že pri posúvaní sa v tejto oblasti sa učím nové prvky aj bez ohľadu na to, ako dlho to má trvať. Popri tom cvičím v týždni viaceré techniky, aby cvičenie nebolo homogénne a príliš jednotvárne. Pre správny postup je potrebné si rozobrať techniku OAHS, ktorá pozostáva z 5 hlavných častí:

  1. Laterálny posun panvy do strany
  2. Prehnutie sa v bokoch do strany (Flagging)
  3. Prenos váhy na 1 rameno (ďalej OAWS – One-Arm-Weight-Shift) a výtlak ramena
  4. Úplný prenos váhy na 1 rameno s minimálnou oporou druhej ruky
  5. Držanie rovnováhy bez opory druhej ruky

Takmer celý prvý rok od začiatku trénovania na OAHS som upravoval formu od nedostatkov a slabších miest. Týkali sa prvých troch častí, ktoré bolo potrebné spojiť do jedného plynulého pohybu. Už len pri OAWS a laterálnom posune sa panva vymykala spod kontroly a otáčala sa. Jedna noha ostala príliš vzadu (nie nad zadkom) a druhá príliš vpredu. Výtlak lopatky bol minimálny a opora druhej ruky na 90 % bez odľahčenia sa na prsty.

Pri Flagging-u neboli skoordinované dolné končatiny. V prehnutí sa v boku predbiehala vedúca končatina tú druhú a ich zvierajúci uhol sa menil, pričom mal ostať takmer rovnaký. Za príčiny považujem nedostatok kontroly v centre (brucho, panva) a slabé prepnutie v špičkách a celkovo v dolných končatinách.

Čo pomohlo k vylepšeniu, bolo:

  • trénovanie vytrvalosti v stojke a striedanie tvarov (Full, Straddle, Tuck, Diamond, …),
  • stojky s umiestením rúk užšie či širšie,
  • zakomponovanie hlavy s umiestnením brady k hrudi, aby pohľad smeroval nahor a opäť pri tom striedať tvary v stojke (zameranie i na mobilitu pliec),
  • nahrávanie sa pri laterálnom prenášaní ťažiska a Flagging-u –> myslieť pri tom na spevnenie panvy a prepnutie špičiek,
  • laterálne kráčanie v stojke – pri stene, bez steny v priestore, na drevených blokoch,
  • Flagging – pri stene, neskôr bez steny s použitím predmetov určujúcich výšku, kde má končiť chodidlo.

Laterálne kráčanie na blokoch

Pri postupnom zlepšení po mnohých mesiacoch, či dokonca rokoch, som do OAWS mohol pridať aj výtlak (eleváciu) ramena navažujúcej strany a odľahčiť druhú ruku zdvihnutím na končeky prstov. To otvorilo možnosť zapojiť ďalšie cvičenia do harmonogramu. Keďže spojiť prvé 3 časti dokopy znamená prejsť si kvantom pádov, nové cvičenia mali posilniť stabilitu prevažujúcej ruky, precíznosť techník a minimalizovať oporu druhej ruky.

Vo vyššie uvedených bodoch bolo potrebné pokračovať, no zároveň sa novým prídavkom stali cvičenia so zameraním na dve veci. Prvá – úplný prenos váhy na rameno s postupným redukovaním opory prstov druhej ruky, t.j. OAHS s oporou 4 prstov, neskôr 3 prstov atď. Druhá – maximalizácia výdrže v pozícii vytlačeného ramena, t.j. vydržať 20-30 sekúnd v OAHS s oporou 4 prstov.

Ďalší progres môže opäť trvať pár mesiacov. S vôľou a disciplínou sa dá dostať k ďalšej méte, pri ktorej začína tréning s udržiavaním rovnováhy na jednej ruke bez opory druhej ruky. A v tejto fáze sa aktuálne nachádza môj tréningový program. Poďme si teda predstaviť priebeh takého tréningu!

Prvé cvičenia prenechávam poriadnej rozcvičke a kalibrácii stojky na oboch rukách: stojka na 60-90 sekúnd, stojka so striedaním tvarov, výtlaky do stojky – všetko pre zahriatie a zachovanie pevnosti tela v ďalších cvikoch. Nasledujúce cvičenia sa už viac špecializujú na rozohrievanie rovnováhy na jednom ramene – laterálne kráčanie, kráčanie v kruhu, dynamické prenosy váhy, tic-toc, Piano-Fingers-to-Straight-Arm Hold.

Kráčanie v stojke do kruhu
Dynamický prenos váhy na blokoch
Dynamický prenos váhy v tvare Diamond

Sústreďujem sa na presné a pevné umiestnenie dlaní na zem, náležité vytláčanie ramien a lopatiek pri OAWS k dosiahnutiu ľahkosti v ramene a opäť na spevnenie panvy a nôh.

Vrcholom tréningu je OAHS s minimom opory druhej ruky. Cvičenie je o presune váhy na jedno rameno, vysunutí druhej ruky na konce prstov, vystretí druhej ruky do strany a udržaní opory na jednom prste. Pre pokračovanie je dôležité ostať v tejto pozícii maximálne stabilný. Pretože ďalej ostáva pustiť od zeme i ten posledný prst a 100 % váhy udržať prostredníctvom jedného ramena.

Rozdiel medzi OAHS s minimálnou oporou a bez opory je stále dosť veľký. A keďže to tak navonok nevyzerá, riziko je, že ľudia učiaci sa OAHS predbiehajú progres a vynechávajú náležité cvičenia. Trénovať OAHS bez opory vyžaduje predpoklad, ktorým je udržať sa v stojke na 1 ramene s oporou 1 prsta aspoň po dobu 25-30 sekúnd.

Pri trénovaní bez opory tiež nie je vhodné robiť veľké skoky. Začať sa dá aj krátkym pustením sa od zeme na dobu 1-2 sekúnd. Cieľom cvičenia je začať a skončiť v počiatočnej pozícii, teda v Straddle stojke. Počas tréningu venujem tomu 4-6 sérii. Niekedy je ťažké s tým prestať, nakoľko mávam pocit, že by to stále malo vyzerať lepšie.

Zbieranie sekúnd v OAHS bez opory (ľavá strana je úspešnejšia)
OAHS bez opory (pravá strana)

Postupne sa dopracovávam k výdrži 3-5 sekúnd a získavaniu lepšej kontroly v ramene. Stále mi však zvykne ujsť pozícia nôh a strácam ťažisko. Od trénera sa snažím dodržať odporúčané inštrukcie, spomedzi všetkých najmä túto: skončiť v tom najlepšom a nesiliť cvičenie ďalej, pokiaľ to nejde. Vychádza to z toho, ako pri horších výkonoch si prechádzam poriadnou frustráciou.

Pri OAHS si doposiaľ prechádzam tými najťažšími momentmi frustrácie. Moja vôľa dosiahnuť úplnú kontrolu po dobu aspoň 10 sekúnd je obrovská. A zatiaľ sa mi zdá, že som k tomu stále ďaleko, i napriek značnému posunu za posledné mesiace. Je veľmi veľa faktorov, na ktoré treba myslieť. Moja koncentrácia funguje niekedy priamo úmerne k tomu, ako sa mi darí počas tréningu. A často sa mi práve nedarí.

Tréningy v takom prípade rovnako nenávidím, ako ich milujem. Nedokážem sa ľahko vzdať snahy o ďalší progres a zlepšenie techniky. Ostáva mi len pokračovať, obmieňať cvičenia, pridávať a skúšať niečo účinnejšie a spoľahnúť sa na to, že poctivým trénovaním sa kontrola rovnováhy dostane do svalovej pamäti. Byť trpezlivý a vydržať!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *