Ako býva zvykom u mnohých z nás, na konci roka si prechádzame v pamäti, čo nás počas celého roka stretlo a neminulo. S tým sa spája aj prehodnocovanie celkového dojmu. Podľa neho si ďalej stanovujeme nové predsavzatia alebo si aspoň sľubujeme nové zmeny v určitých aspektoch života.
Svoje zhrnutie si spisujem až začiatkom nového roka 2023, napriek tomu, že pôvodný zámer bolo dokončiť ho ešte v decembri 2022. Nová práca a choroba skomplikovali koniec tréningového plánu a taktiež siahli na vôľu písať a viac pracovať na vlastnom blogu. Aj keď toto zhrnutie má byť zamerané hlavne na sumarizáciu výsledkov tréningov a (ne-)dosiahnutých cieľov, načriem aj do iných životných oblastí.
Venovaný čas blogu
Pre minulý rok som mal stanovené spísanie 1-2 článkov v priebehu mesiaca. V polovici roka som si uvedomil, že vzhľadom na množstvo aktivít, ktoré som chcel a potreboval stíhať, bude 1 článok na mesiac úplne postačovať. Účel blogu je totiž jednoduchý: nájsť si priestor na písanie o priebehu svojich tréningov či iných myšlienok.
Samozrejme, vyššia motivácia by bola, keby sa články zviditeľnili pre viacerých čitateľov. No som si vedomý dvoch hlavných dôvodov, prečo viditeľnosť nie je postačujúca. Po prvé, môj blog slúži v prvom rade ako môj denník a pravidlá ohľadne predmetu článkov sú veľmi variabilné a flexibilné. Taktiež neinvestujem toľko snahy do zverejňovania článkov na sociálnych sieťach. Po druhé, ľudia čoraz menej čítajú blogy.
Usudzujem, že najvyššiu sledovanosť na sociálnych sieťach majú najmä:
- krátke videá s dávkou humoru, extravagancie a toho, čo sledujúci preferujú vidieť (typické pre Instagram, Tik-tok, Facebook, Youtube Shorts atď.),
- podcasty s rozhovormi či informatívnym obsahom na rôzne témy od vedy, stravovania, cestovania, šoubiznisu, politiky, filozofie atď.
Či to znamená v konečnom dôsledku postupný pád blogov, to si nemyslím. No ich popularita značne poklesla. Keďže je však môj zámer písania odlišný od získania followerov, rád by som v tom pokračoval a rozšíril témy článkov aj o ďalšie aspekty týkajúce sa aktívneho životného štýlu. Z osobných skúseností chcem predostrieť, akým spôsobom sa pohybovať a trénovať popri práci a povinnostiach, venovaní sa partnerke, udržiavaní rodinných a kamarátskych vzťahov a iných aktivitách.
Stresové faktory konca roka
Začnem tým už v rámci tohto zhrnutia. V novembri 2022 som nastúpil do novej práce so zameraním na dátové inžinierstvo. Prvé týždne boli v znamení zaúčania sa, spoznávania, zoznamovania sa s kolegami či úlohami – a boli celkom náročné. Nová zmena značne pôsobí ako stresový faktor, čo taktiež malo vplyv na tréning a celkovú silu (aj keď zároveň pohyb pôsobil ako mentálna hygiena).
Predsa len i mentálna činnosť je vysiľujúca a trvá istý čas na zvyknutie si v nových podmienkach. Okrem toho počasie a kratšie bezslnečné dni nepodporovali dobíjanie energie. Pri kvalite spánku som to taktiež pocítil, keďže ranné vstávanie do temných rán som znášal viac s neochotou. Bolo nutné pre to urobiť niekoľko úprav v rámci denných rutín. No prišlo k tomu neskoro a v polovici decembra ma postihla chrípka.
Časté cestovanie, počasie, mentálna práca a kvalita spánku mali podiel na oslabení imunity. Samozrejme, prispel som k tomu sám, keďže časový priestor na oddych bol zanedbávaný. Telo mi potrebu oddychu dalo pocítiť počas choroby. Dlho predtým som sa necítil tak slabý a liečenie bolo zdĺhavejšie, než som očakával. Psychické zdravie bolo taktiež dosť poznačené a známi, ktorých chrípka postretla v tomto čase, mi potvrdili prežívanie podobných príznakov.
Cesta k cieľom
Prečo vlastne spomínam tieto udalosti konca roka – ešte v decembri som mal v pláne zamerať sa na hlavné ciele tréningových plánov a zistiť, ktoré z nich sú blízko k dovŕšeniu. Spomedzi tých najrelevantnejších išlo o tieto:
- udržanie sa v stojke na jednej ruke minimálne 5 sekúnd
- udržanie sa v Straddle Planche s peknou technikou minimálne 5 sekúnd
- udržanie sa v Straddle Front Lever s peknou technikou minimálne 5 sekúnd
- jedno opakovanie One-Arm-Pull-Up
- 3-5 opakovaní kľukov v stojke s dotykom nosa a podlahy (úplne nadol)
Koniec roka 2022 som chcel venovať otestovaniu uvedených techník a zisteniu aktuálnej odchýlky od žiadaných cieľov. Stav pri chorobe mi to nedovolil, no napriek tomu mám za dlhé obdobie zaznamenané výsledky (či už v podobe čísiel, videí, vlastných pocitov), ktoré mi dokážu poslúžiť k celkovému ohodnoteniu.
K stojke na jednej ruke som sa priblížil veľmi natesno. Posledným kľúčovým cvičením tréningov boli OAHS Taps – udržiavanie v stojke na jednej ruke s pomocou krátkych klopaní ukazovákom druhej ruky. Skôr by som teda povedal, že ide o krátke prenesenie celej váhy na jednu ruku, kedy každú sekundu druhá ruka udržiava stabilitu dotykom ukazováka. Optimálne by bolo zvládnutie 30tich dotykov na každú ruku. Dostal som sa k číslu 23.
Stále ide o uspokojujúci výkon. Preto v rámci ďalšieho tréningového plánu na nový roku je možné zahrnúť cvičenie s použitím minimálnej, až žiadnej, podpory druhej ruky. Cieľ je na dosah aj napriek tomu, že nebol dovŕšený koncom minulého roka. S novým rokom je vhodné myslieť dopredu a stanoviť si ďalšie méty. Udržanie sa v stojke na jednej ruke na 20 sekúnd nie je až tak nereálne…
Pri Straddle Planche a Straddle Front Lever mám ešte viditeľné medzery. Hodnotiť prevedenie je možné len z uložených záberov. Je to však stále na dobrej ceste a čoraz viac sa to podobá na žiadaný stav. Stále je potrebné sa zamerať na veľkú silu pri vystretých ramenách – či už v protrakcii alebo retrakcii – a schopnosť manipulácie oblasti panvy a krížovej chrbtice.
Ťahová sila je v mojom prípade o niečo horšia oproti tlakovej sile ramien. Minimálne čo sa týka progresu na One-Arm-Pull-Up, nezaznamenávam výrazný posun. V roku 2021 sa mi raz podarilo jedno opakovanie na hrazde doma. Pri tomto cviku je naozaj potrebné si silu budovať, udržiavať a trénovať omnoho častejšie, ako len raz v týždni. Aj keď v tom budem pokračovať, tomuto cieľu dávam spomedzi všetkých najnižšiu prioritu.
Cieľ počtov opakovaní kľukov v stojke je spomedzi uvedených jediný, pri ktorom si môžem povedať, že bol včas dosiahnutý. Prekonal som i svoje očakávania a dostal som sa k 5 opakovaniam. V posledných mesiacoch výrazne tomu napomohlo cvičenie 1 opakovania kľuku v stojke na krabici do maximálnej hĺbky. Aj keď som sa stále hruďou nedotkol krabice, hlava bola stále dosť pod jej úrovňou.
Okrem dosiahnutých a nedosiahnutých cieľov je hodné spomenúť dodatočné výkony. V prvom rade – nové zručnosti v oblastiach Flow-work, ľahkej akrobacie a žonglovania, ktoré sa stali súčasťou tréningového programu leta. Vďaka nim bol tréning omnoho viac zábavnejší, zaujímavejší a obohatený o ďalšie pohybové aspekty ako koncentrácia, vnútorné vnímanie pohybu, reflexy a pod.
Začiatkom roku 2022 bolo v znamení tréningov zameraných aj na budovanie sily pomocou váhy, explozívnosti a flexibility. Pekné výkony boli pri drepoch a mŕtvych ťahoch. Taktiež som zaznamenal osobný rekord pri výskoku na krabicu vysokú 45 palcov, čo je zhruba 114 cm (moja výška je 180 cm). Udržal som si Front Split (alebo šnúru) úplne na zemi pri oboch stranách a posunul sa nižšie pri Middle Split (rozštep), stále však nie úplne na zem.
Ciele pre rok 2023
V posúvaní napred chcem pokračovať i v roku 2023. Je veľmi pre mňa podstatné venovať sa načatým cieľom a dodatočne niečomu novému. Prvé mesiace budú v naberaní sily, čo znamená aj návštevou posilňovní a cvičení s dodatočnou váhou. S nástupom neskoršej jari a leta (čiže asi od mája) sa vrátim aj k cvičisku vo vonkajších priestoroch v trénovaní s vlastnou váhou, žonglovaní, ľahkej akrobacii a Flow-work.
V závislosti od voľného času by som chcel zahrnúť občas aj ďalšie športové aktivity ako lezenie na lezeckej stene, plávanie, bicyklovanie, beh a iné. Toto je už len ako niečo navyše, čo ma môže posunúť k cieľom nového roka. Niektoré nedosiahnuté som teda prebral z minulého roka. Nový zoznam cieľov je nasledovný:
- Udržanie sa v stojke na jednej ruke 5-10 sekúnd
- Straddle Planche s peknou technikou 5-10 sekúnd
- Front Lever s peknou technikou 5-10 sekúnd
- Jedno opakovanie One-Arm-Pull-Up
- Jedno opakovanie kľukov v stojke s dotykom hrude a krabice
Nie som fanúšik predsavzatí, pokiaľ ide o niečo len tak povedané a v konečnom dôsledku nedodržané. Skôr teda preferujem mať vo vlastných prioritách a cieľoch jasno. Či to už bolo z učiva na vysokej škole alebo z inej literatúry, pri stanovovaní cieľov dodržiavam tieto zásady:
- Spísanie presného znenia (na papier, do denníka, kamkoľvek), aby bolo čo najjednoduchšie a najpochopiteľnejšie – len tak sa vryje lepšie do pamäte a to v mojom prípade zvyšuje motiváciu v snahe k ich dosiahnutiu.
- SMART – mať ciele S-špecifické, M-merateľné, A-dosiahnuteľné (Achievable), R-realistické, T-termínované časom.
Či už sa podarí dosiahnuť ciele alebo nie, je dôležité si vždy uvedomiť, koľko námahy to stojí a že i tá námaha skutočne za to stojí. Nič z toho, na čom som pracoval počas tréningových programov, nebolo zbytočné a vždy si užívam príležitosť napredovať. Ostáva už len zaželať si veľa šťastia a makať ďalej.