Nie, nechystám sa popísať alebo predať „úžasné“ produkty, športové či vyživovacie doplnky pre budovanie svalovej hmoty. Chcem však bližšie spomenúť, akým spôsobom silu dopĺňajú ďalšie dva významné aspekty pohybu – flexibilita a mobilita. V prvom rade teda rozlíšme tieto pojmy a uveďme ich spoločné znaky pri podpore sily.
Flexibilita a mobilita spolu veľmi úzko súvisia i keď oba pojmy sa vo význame trochu odlišujú. Spolupracujú na rozsahu pohybu, no zatiaľ čo flexibilita predstavuje schopnosť svalov predĺžiť sa pasívnym pohybom (často i za pomoci externej sily), mobilita je schopnosť kĺbov mať náležitý rozsah pomocou aktívneho pohybu. Nie je to však až tak podstatné rozlišovať pri samotnom cvičení. Mnohé cvičenia môžu byť súčasne zamerané na flexibilitu i mobilitu v rozdielnom pomere.
Taktiež cvičenia na flexibilitu môžu v konečnom dôsledku posilniť rozsah pohybu v kĺboch a cvičenia na mobilitu aktívnym pohybom rozohriať a roztiahnuť svalstvo. Preto izolovať flexibilitu od mobility a naopak sa mnohokrát nedá, podobne ako pri posilňovaní sústrediť sa len na jednu svalovú partiu. Trebárs ak sa pri danom cviku zameriavam na posilňovanie bicepsu, s veľkou pravdepodobnosťou do toho musím zapojiť i silu úchopu dlaní a svalstvo predlaktia.
Príkladom spojenia flexibility a mobility je jedna z najznámejších polôh – drep s chodidlami položenými na zemi. Dá sa cvičiť aktívnou i pasívnou formou. Pre niektorých môže byť i drep v poriadnej hĺbke náročný. V takom prípade to netreba tlačiť nasilu, najmä ak pri hlbšej pozícii je bolesť, ale skôr cez aktívny pohyb napr. 10 alebo viac opakovaní drepov s alebo pulzovanie v drepe.
Takýmto spôsobom sa postupne časom rozhýbu kĺby dolných končatín, panva a chrbtica. Rovnako i svaly v ich okolí budú elastickejšie a pružnejšie. To dovolí dostať sa do hlbšieho drepu a ostať v ňom dlhšie. Nakoniec by mal drep predstavovať oddychovú pozíciu. Každopádne, ako i v prípade s inými zložitejšími pozíciami či cvikmi, flexibilitu a mobilitu drepu treba rozvíjať opatrne a postupne.
Uvediem môj prípad. Po niekoľkých rokoch pravidelného cvičenia som hlboký drep chcel zapojiť do svojej rozcvičky, aby sa stal komfortným pre udržanie polohy niekoľkých minút. Zo začiatku som pri držaní polohy v drepe cítil napätie v stehnách a slabú bolesť v bedrách a vydržal som tak okolo pol minúty, kedy napätie v svaloch bolo čoraz menej znesiteľné. Taktiež som si všimol, ako sa mi chrbtica v krížovej časti zaguľacuje, čo tiež predstavuje znak slabej stránky mobility či už chodidiel, kolien alebo bedier.
Po venovaní času drepom som videl, že dokážem ísť do hlbšie. Prešli ďalšie mesiace a vedel som sa dostať do hlbokého drepu s užším postavením chodidiel. Progres v rozsahu pohybu bol badateľný, no zároveň išlo o dôsledok zapájania viacerých cvičení zameraných na naťahovania svalstva. Z tejto zmeny som mal veľmi dobrý pocit, ktorý priamo ovplyvnil môj entuziazmus pri rozcvičovaní sa a naťahovaní svalstva.
S cvičením flexibility a mobility teda úzko súvisí strečing. Mnoho zdrojov poukazuje na fakt, ako strečing podporuje nárast svalstva, t.j. hypertrofiu. Z mojej skúsenosti by som k tomu dodal, že okrem nárastu je dôsledkom i zdravie a estetický vzhľad svalstva. Strečing je teda kľúčový pre podporu sily. V porovnaní s posilňovaním pôsobí určitým spôsobom protichodne, no zároveň v kombinácii dochádza k vzájomnému dopĺňaniu sa.
V začiatkoch môjmu venovaniu sa kalistenike mi bolo jasná dôležitosť flexibility a mobility. Nie však do takej miery, aby som hneď pochopil, ako môže byť nápomocné pri zvládnutí pokročilejších prvkov. Vedel som, že pravidelné naťahovanie svalstva a rozcvičovanie kĺbov by mala byť pravidelnou súčasťou tréningu. No že ma privedie aj k prvkom šnúra (Front Split) či rozštep (Middle Split)?
Ako príklad by som uviedol Press-To-Handstand (výtlak do stojky) alebo ešte ťažší prvok Stalder Press (výtlak do stojky zo Straddle L-sit). Pri oboch prvkoch mi výrazne pomohlo cvičenie na prvku „placka“. Ide o polohu, kedy zo sedu s rozkročenými dolnými končatinami položenými na zemi umiestnime hruď taktiež na zem. Cieľom je dotýkať sa hruďou s čo najmenej zaoblenou chrbticou v krížovej časti.
Cviky zamerané na tento prvok zlepšili flexibilitu svalstva a mobilitu kĺbov. No okrem toho pri uvedených výtlakoch výrazne prispeli k zlepšeniu techniky a odľahčeniu. Odľahčenie je to správne slovo pre zvýraznenie. Pretože celkový dojem pri výtlakoch bol taký, akoby som dvíhal zo zeme omnoho nižšiu váhu.
V predchádzajúcom článku „Výtlak do stojky“ som rovnako poukázal na to, ako flexibilita najmä v zadných svaloch dolných končatín je jeden z kľúčových predpokladov pre úspešný progres. To však platí v rámci kalisteniky pri viacerých, ak nie všetkých prvkoch. Sila ide ruka v ruke s flexibilitou a mobilitou. To uchováva svalstvo a kĺby pripravené na zvládnutie väčšej námahy.