Blog Strava

72 hodín pôstu

Posledné dva roky 2020 a 2021 som ukončil 3-dňovým pôstom po vianočných sviatkoch a pred silvestrovským večerom. Bol to ideálny čas na odskúšanie hladovky na dlhší čas, keďže počas posledných týždňov v roku netrénujem veľa. Taktiež, ako všade inde, vianočné sviatky prebiehajú v znamení väčšieho prejedania sa a krátkodobého odpočinku od akýchkoľvek stravovacích návykov.

Pri oboch skúsenostiach 72-hodinového pôstu by som rád uviedol, ako som sa na také niečo pripravil, aký bol ich priebeh a čo som si z toho odniesol. Prečo vôbec som sa k tomu odhodlal? Po prvom roku pravidelných 24 alebo 36-hodinových hladoviek som mal pocit, že nejde o tak dlhý čas, čo by mohlo predstavovať pre ľudské telo nejaký veľký problém. So záujmom o priebeh pôstu som sa rovnako dostal k niektorým svedectvám o pôste na niekoľko dní.

Inšpirovala ma napríklad aj Mikhaila Peterson, ktorá uviedla video o jej skúsenosti s hladovkou po viac ako 7 dňoch. Každý deň si monitorovala váhu, hladinu ketónov a glukózy v krvi a po každom ráne aj spomenula, ako sa cíti. Upútali ma jej dojmy z hladovky, kedy zaznamenávala pocit zvýšenej koncentrácie, produktivity, či dokonca lepšieho sluchu a čuchu.

Mikhaila ako človek s autoimúnnymi ochoreniami bola práve možno vďaka svojim predchádzajúcim diagnózam vhodnou kandidátkou pre otestovanie pôstu na niekoľko dní. Nemyslím si totiž, že táto voľba je vhodná pre každého. No jednoznačne ma zaujímalo, či som ja schopný sa toho podujať aspoň na tých 72 hodín.

So svojím svedectvom ma upútal aj Dr. Dominic D’Agostino (zástanca keto-diéty zameranej na príjem veľkého množstva tukov a čo najnižšieho množstva sacharidov), ktorý po 7-dňovom pôste dokázal zdvihnúť 500 libier váhy (približne 226,80 kg) v mŕtvom ťahu. Fascinovala ma myšlienka zdolávania vrcholov v extrémnych podmienkach. Do súčasti experimentovania s dlhšie trvajúcou hladovkou som preto chcel na koniec začleniť i tréning s pokusom o vyšší výkon pri niektorých cvičeniach.

Ako začať?

Príprava na dlhší pôst spočíva najmä v postupnom trénovaní. Predovšetkým začlenenie prerušovaného pôstu (Intermittent Fasting) a pravidelných 24 či 36 hodinoviek na detox bol predpokladom pre úspešné prežitie. Napriek tomu je určite dôležité byť pripravený na samotný priebeh a na top, ako môže telo dať najavo hlad či nedostatok potrebných živín.

V prvom rade môže ísť pri hlade o to, že tráviaci systém je zvyknutý na pravidelné dodávky po určitých periódach. Po vynechaní či posunutí pokrmu je vtedy možné pociťovať znaky nervozity, únavy, stresu – čiže systém zaznamenáva a posúva do mozgu správu „som hladný“. Tento pocit zažívame pomerne často, no ťažko ho nazvať hladom, ktorý by ohrozoval život človeka.

Na čo sa však viac treba pripraviť nie je ani tak nedostatok prísunu kalórií, ale chýbajúce minerály a soľ (elektrolyty). Prejav kŕčov alebo šklbania svalov by mohol byť jedným z indikátorov nedostatku. Ak počas hladovky je prijímaná len voda a káva, je potrebné mať po ruke aspoň minerálku, horčík, slanú vodu alebo iné výživové doplnky.

V neposlednej rade je potrebné mať pokoj a nachádzať sa v pohodovom režime. Stres (či už v podobe nadmernej fyzickej alebo mentálnej práce, silového cvičenia, z počasia pri vysokých alebo naopak príliš nízkych teplotách a pod.) je schopný sťažiť, či úplne skaziť celkový priebeh pôstu.

Po prvé – rok 2020

Povianočné obdobie, dovolenky doma alebo v príjemnom prostredí bez náročných aktivít sú vhodnými alternatívami pre prvú skúsenosť. Posledné upozornenie: vôňa alebo pohľad na jedlo môžu tiež dráždiť pri priebehu hladovky.

Pred prvým odskúšaním 72 hodín pôstu som mal zo získaných informácii niekoľko očakávaní:

  • dôležité je prežiť prvú vlnu hladu objavujúcu sa pravdepodobne na druhý deň po asi 20-24 hodinách, následne priebeh bude o niečo ľahší po druhú vlnu,
  • v priebehu 24-36 hodín hladovky je možné počítať s pocitom návalu energie vychádzajúceho z kompenzácie tela produkciou stresových hormónov na úkor obmedzeného prísunu živín,
  • keďže som dovtedy neprešiel viac než 40 hodín bez potravy, pri 44-48 hodinách som očakával druhú náročnejšiu vlnu hladu, na utíšenie by mala dopomôcť minerálna voda a zelený čaj (Gaba Midori),
  • pri 48-60 hodinách som predpokladal, že tento čas bude vhodné tráviť niečím produktívnym -alebo mentálnou aktivitou ako čítanie, učenie sa, rozhovor s rodinou alebo kamarátmi,
  • 68-72 hodín – môže byť prítomná tretia vlna hladu, no s vedomím blížiaceho ukončenia pôstu bude omnoho ľahšie tento čas prečkať.

Priebeh pôstu som si zaznamenával a po dokončení som si spísal tieto poznámky výsledkov:

  • prvá vlna hladu nebola až taká náročná a prejavila sa značne neskôr, až po takmer 60 hodinách,
  • nedostatok minerálov som začal pociťovať po takmer 36 hodinách (slabé trasenie svalu lýtka), stačilo však až po ďalších 8 hod. doplniť zásoby minerálkou,
  • únava sa neprejavila ani tak nedostatkom spánku, ale bolesťou kolien po 60 hodinách, vtedy mi pomohla tabletka horčíka,
  • stav zvýšenej produktivity, energie a výrečnosti pretrvával v intervaloch od 24 hodín až do konca (zaspať v noci nebol problém),
  • pôst naozaj pomohol k lepšej koncentrovanosti, celkovej mozgovej aktivite a zvýšenej citlivosti niektorých zmyslov,
  • podobne, ako vo svojom videu uviedla Mikhaila Peterson, pach tela bol zreteľnejší (alebo tento dojem vytvorila vyššia citlivosť čuchu?),
  • na konci pôstu som si dal krátky tréning, pri ktorom som naozaj zaznamenal terajší najdlhší čas vo výdrži v stojke.

Po druhé – rok 2021

V ďalšom roku som si túto skúsenosť chcel vyskúšať dvakrát. Prvýkrát, začiatkom septembra, som ostal však len pri 48 hodinách, čo mi počas leta postačilo. Druhýkrát som vydržal opäť celé 3 dni. Priebeh bol sa líšil v porovnaní so skúsenosťou v predchádzajúcom roku a bol o niečo menej uvoľnený. Dôvodom boli situácie, ktoré ma držali v miernom nepokoji. Prispela k tomu i samotná hladovka?

Cestovanie pri zamrznutých cestách, technické zlyhania spotrebičov po návrate z Banskej Štiavnice na byt v Bratislave a príprava na silvestrovské dni ma  dostali do miernej stresovej situácie. Hlavou mi išlo, či predsa by nebolo lepšie doplniť energiu nejakou stravou – no nešlo o hlad, ako skôr o úvaha nad pokračovaním v pôste. Keďže mnohokrát nie je možné si vedľajšie okolnosti vyberať, ostávalo mi len prispôsobiť sa.

Nakoniec sa podarilo prečkať 72 hodín bez zaznamenania akéhokoľvek prejavu hladu. Nedostatok minerálov sa prejavil len na začiatku triaškou bicepsu na pravej ruke, čo bolo spôsobené skôr z tréningu predchádzajúceho dňa. Po spánku a doplnení minerálov to prešlo. Badateľne som citlivejšie reagoval na stres, no na druhej strane som sa vedel lepšie sústrediť na riešenie nepríjemných situácií.

Stav hladu bol zrejme doplnený aktivitou adrenalínu, čo zvyšovalo pozornosť a vnem. Je to len osobný úsudok a ťažko sa uistiť bez ďalších relevantných údajov, no okrem koncentrovanosti je prítomnosť adrenalínu naozaj predpokladom pre určitú prchkosť a agresiu. Pre seba v takom prípade preferujem tráviť takýto čas mimo ľudí…alebo aspoň využiť tento stav opäť na cvičenie.

A tak znova som ukončil pôst tréningom, pri ktorom som sa zameral na pokročilejší prvok „Stalder Press“. Posledné týždne predtým sa mi darilo spraviť tento výtlak len s jedným opakovaním za sériu. Tento raz som pri 3 sériách za sebou spravil 2 opakovania. Vymedzenie stravy dodalo pocit ľahkosti a to i pridalo na sile. Koncentrovanosť taktiež prispela k efektívnejšiemu prevedeniu techniky.

Po tretie – zhrnutie

Napriek určitej odlišnosti v priebehu oboch spomenutých 3-dňových pôstov by som uviedol tieto spoločné črty, dodatočné fakty a kľúčové zistenia:

  • Po viac ako 24 hodinách sa začnú prejavovať vedomé znaky energickosti, zvýšenej pozornosti, mozgovej činnosti a vnímania zmyslov.
  • Kofeín môže tento stav ešte viac podporiť, no odporúčam v takom prípade:
    • buď piť radšej čaj namiesto kávy, ktorá odbúrava z tela viac minerálov,
    • alebo častejšie dopĺňať minerály.
  • V prípade nedostatku živín, dôsledkom čoho je škŕkanie v žalúdku, bolesť kĺbov, kŕče vo svaloch a pod., treba doplniť minerály alebo soľ. Taktiež môže pomôcť dávka nejakého tuku – maslo alebo lyžica olivového oleja. Určité príjem tukov nerozbehne trávenie a naďalej drží telo v pôste.
  • Pôst znamená očistu, nejde nutne o spôsob chudnutia.
  • Pôst je vhodný pre mentálnu prácu v pokojovom režime. Stres a nepohodlie môže naopak sťažiť situáciu.
  • Pre extrémistov tréning na konci 3.dňa môže byť zaujímavý experiment. 😊
  • Po dovŕšení pôstu prvým jedlom môže byť v podstate…hocičo. Ale odporúčam plnohodnotné jedlo, bohaté hlavne na tuky, bielkoviny a prípadne komplexné sacharidy.

Nemám síce natoľko preskúmaný celkový výskum ohľadne pôstov na 3 a viac dní. Doposiaľ ma moje skúsenosti však držia v presvedčení, že ide o účinný spôsob detoxikácie tela prospievajúci k telesnému i mentálnemu výkonu. Aj keď mnohokrát nedodržiavam precízne vlastnú stravu a som nútený porušiť zaužívaný režim, pôst či už na deň alebo niekoľko dní môže slúžiť ako vhodná očista.

Taktiež je uvádzané vo viacerých zdrojoch, ako efektívne pôsobí ako opatrenie proti vzniku karcinogénnych a škodlivých buniek v tele. Ďalej ako vďaka zvýšenému stavu koncentrácie prispieva aj k aktivácií alfa vĺn pri meditáciách. Aj po získaných informáciách a odskúšaných pokusoch mám pocit, že mám ešte stále medzery a potrebujem si viac preštudovať ďalšie dostupné zdroje. O to viac sa teším na pôst v roku 2022.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *