Štúdium a učenie je komplexný proces zamestnávajúci centrálnu nervovú sústavu, s ktorým sa môžeme stretávať počas každého dňa. Pri pojme učenia si však všeobecne predstavujeme hlavne mentálnu činnosť. Učenie prebieha formou čítania poznatkov, pozorovania a skúmania javov, zapisovania a vyhodnocovania údajov, počúvaním prednášok, experimentovaním atď. Učíme sa teda cez naše zmysly, ktoré sú portálmi vstupu informácii pre zaznamenanie a následne ukladanie v našej pamäti…alebo vymazanie, ak daná informácia nie je potrebná.
V prípade učenia sa prvkov pohybu je hlavným zmyslom zaznamenávania informácii vnímanie tela alebo z angličtiny čoraz známejší pojem „self-awareness“. V knižkách a poznámkach biológie neuvádza „vnímanie“ ako jeden zo zmyslov nervovej sústavy asi preto, pretože zahŕňa kombináciu viacerých zmyslov ako hmat, tlak, vnem tepla a pod. Podľa môjho názoru sa však aj tak stáva „vnímanie“ jedným zo zmyslov na zložitej úrovni, ktorému v súčasnosti dávame čoraz viac pozornosti – no možno stále nie toľko, koľko by sme mali.
V tomto článku by som chcel uviesť:
- moju inšpiráciu k vybudovaniu si úzkeho vzťahu k pohybu
- aké metódy som zvolil k rozvoju trénerskej činnosti
- ako individuálne začať a rásť s pohybom
Ido Portal
Je jednou z osobností, ktorá ma inšpirovala k hlbšiemu spoznávaniu pohybu. Je veľmi náročné definovať jeho „profesiu“. Najbližšie bola popísaná vo video zázname London Real – Ido je učiteľ a praktik pohybu. Celý život bol ním posadnutý a sám sa stal študentom učiteľov špecifických oblastí ako capoeira, bojové umenia, gymnastika, moderný tanec, joga, akrobacia, parkour…a nič ho nezastavilo, nič ho dostatočne nenasýtilo, aby si povedal: „Ok, už mi stačilo, viem toho dosť“.
Vo svete fitness a zdravého životného štýlu sú však jeho postupy a forma vyučovania však stále neznáme alebo spochybnené. Nemá totiž vydanú vlastnú knihu s faktami o správnej ceste ako sa hýbať podloženými vedeckými výskumami. Nemá vytvorenú aplikáciu tréningového programu, podľa ktorej dosiahnuť 6-pack za 8 týždňov. Ido však ako nomád a večný experimentátor dáva pohybu väčšinu svojho času a vďaka získaným skúsenostiam pozná znalosti biomechaniky ľudského tella. Jeho mantra: „Just move!“ Jednoducho sa hýb!
Znie to asi príliš jednoducho. Veď ľudské telo je také komplexné, že ani po toľkých štúdiách nevieme nájsť jednotnú správnu metódu, ako zdravo žiť, ako sa dokonale stravovať. Myslíme si, že vieme veľa. No stále nám niečo uniká. Na to, aký životný štýl je pre nás ten správny, si musí každý individuálne nájsť. Idova celoživotná práca a posolstvo ma priviedli k mienke, že existujú spôsoby, ako sa nastaviť a určiť si prístup učenia sa v rámci pohybu.
K vybudovaniu tohto prístupu som si sám prešiel v roku 2019 individuálnym štúdiom ako „potenciálny kondičný tréner“. Nebolo to len štúdium formou čítania kníh a pozerania videí na Youtube. V najväčšej miere som získaval nové poznatkov počas komunikácie a interakcie s ľuďmi – či už išlo o skúsených trénerov, „sparing partnerov“ alebo mojich prvých klientov, s ktorými som trénoval. A taktiež, pochopiteľne, prostredníctvom individuálneho tréningu.
Ako som nasledoval v samoštúdiu na kondičného trénera?
Pohyb, šport a vo všeobecnosti trénerská činnosť si vyžaduje akreditáciu, ktorá je v rámci profesionálnej činnosti podmienená i legislatívou t.j. stať sa osobným kondičným trénerom znamená prejsť si akreditovanými skúškami. Taktiež predstavujú určitý predpoklad pre dôveryhodnosť a kvalifikáciu danej profesie. „Aha, som tréner, mám k tomu papier!“ I pre klienta je automaticky preferované, keď vybraný osobný tréner je kvalifikovaný, skúsený, má dobré recenzie, má svoj internetový portál a vybudované stabilné zázemie.
Ako prvá možnosť sa mi vynorila online certifikácia trénera kalisteniky pod záštitou svetovej organizácie WSWCF (World Street Workout & Calisthenics Federation), ktorá ponúka možnosť vzdelávania, sprostredkovania učebných plánov, otestovania a vyhodnotenia záujemcov na diaľku. Táto metóda „online štúdia“ začína byť taktiež v novom technologickom svete populárna a tak som ešte v novembri roku 2018, v čase môjho pôsobenia v Bratislave, „siahol po peňaženke“ a rozhodol sa o prihlásenie sa. Tento krok som zvolil najmä pre získanie potrebných teoretických poznatkov o anatómii a fyziológii ľudského tela, strave a zdravej výžive, biochémii, biomechanike, tréningových plánoch, psychológii, self-marketingu ako trénera atď.
Ďalšou vybranou formou vzdelávania sa v oblasti trénerskej činnosti bola účasť na workshopoch. Navštívil som 2 dvojdňové školenia – Certifikácia trénerov kalisteniky v Bratislave a Workshop Corset vo Viedni organizovaný Idom Portalom a jeho študentmi. Workshop Ida Portala bol pre mňa jednoznačne hodnotnejší. Čo mali však oba tieto školenia spoločné, bolo (okrem výučby cvikov, techník a metód postupov na zlepšovaní sily, mobility a rovnováhy) učenie na samotnom prístupe interakcie s klientmi.
Vzťah učiteľ <=> študent alebo v tomto prípade tréner <=> klient je veľmi podstatný pri výslednom efekte. Ten sa odvíja od oboch, zodpovednosť nepreberá len tréner. Na kvalite môže zlyhať prístup trénera, avšak taktiež i samotný klient. Striedanie alternatívnych metód trénovania môže pomôcť k prispôsobeniu sa k danému klientovi. Nie každému vyhovuje jeden a ten istý prístup. Práve cez skupinové tréningy (ku ktorým osobne priraďujem aj workshopy) som mohol spoznávať, aké metódy na aké typy ľudí pozitívne pôsobia.
Workshopy a školenia taktiež prinášajú možnosť spoznať ľudí so spoločnými záujmami, zámermi – a to nielen pre kondičných trénerov. Je to príležitosť získať inšpiráciu a novú expertízu. Často sú však veľmi unavujúce a vyžadujú fyzickú pripravenosť a sústredenosť. Pre záujemcov sú veľkou tortou, z ktorej si môžu odkrojiť diel vedomostí a kúsok po kúsku trénovať na sebe alebo využiť pri trénovaní iných.
Spojiť dokopy teóriu, prax v podobe certifikácie a ideu praktického a efektívneho využitia pohybu ma vo februári 2019 doviedlo k prihláseniu sa na trénerský kurz pod vedením organizácie MovNat. O MovNate som sa dozvedel cez dobrého kamaráta a bývalého spolužiaka z gymnázia Michala. Samotný názov tejto skupiny spája dokopy pojmy Movement & Nature (pohyb a príroda / prirodzenosť). Ich koncept ma veľmi zaujal, aj keď nedá sa úplne povedať, že by som si vybral ich metódu ako dokonalú či smerodajnú. No mojim cieľom bolo zobrať si z ich filozofie a praktického využitia to kľúčové: pristupovať k pohybu s jednoduchosťou a účinnosťou.
Napriek prvotnému odhodlaniu som nakoniec, aspoň pre túto dobu, odložil myšlienku stať sa trénerom bokom. Priznám, že mi chýbala určitá dávka odvahy a svoje schopnosti som spochybňoval. Taktiež som však cítil väčšiu potrebu venovať sa po pohybovej stránke len sebe. Viac som si pripadal naďalej ako učeň, nie ako učiteľ. Určite ma to neodradilo a v učení sa a obohacovaní pohybových zručností pokračujem ďalej.
Základ osobného rastu v pohybe – konzistentnosť a disciplína
Ako pristupovať k cvičeniu, ak nie som tréner a vzťah k pohybu je premenlivý? Myslím si, že prvoradé je určiť si konkrétnu oblasť, ktorá daného človeka napĺňa. Pre niekoho je prioritné budovať silu, niekto preferuje explozivitu a láka ho akrobacia, niekto zápasí so zbavením sa nadbytočných kíl, iný zas nachádza pokoj v koordinácii a rovnováhe. Ak máme stanovisko o svojich cieľoch, je na čase už len zvoliť správne metódy k vyriešeniu „vlastných otázok“.
Komu to teda ešte nie je úplne jasné, odpoveďou hlavného zdroja k štúdiu pohybu je prax = pravidelný pohyb = tréningový plán. Hlavne systematickým tréningovým plánom si vieme vybudovať postup pre dosiahnutie žiadaného cieľa. Pomoc si vieme vyžiadať od trénerov / mentorov pre asistenciu a poskytnutie poradenstva. Najmä vtedy, keď klient má problém začať. Časom sa situácia zmeniť a klient sám zistí, či je tréner pri asistencii naďalej potrebný. Niekto dokonca si už hneď na začiatku vie poradiť sám – no osobne odporúčam nechať si poradiť od hodnoverných a skúsených.
„Mám definovaný plán. Aj sa ho držím. No stále nevidím zmeny.“ Áno, môže dôjsť k tomuto tvrdeniu, no máte ho čím podložiť? Pri držaní sa postupov je určite zmysluplné zaznamenávať si svoje výsledky. Nič zložité, nejde o zapisovanie si veľkých tabuliek. Stačí len zaznamenávať svoje údaje, aby bolo úplne možné kvantifikovať svoj progres. Vhodné je taktiež nahrať sa na kameru (pokiaľ nie je zrkadlo k dispozícii alebo nie je možné ho použiť) a kontrolovať si stav svojich pohybov a cvikov.
Treba byť pripravený, že bez trpezlivosti sa to nezaobíde. Niekedy môžu znamenať prvé mesiace postupnosť „dva kroky vpred, jeden vzad“. Niekedy sú to malé krôčiky vpred. Pokiaľ však vo výsledkoch sú patrné zmeny k zlepšeniu, nie je dôvod k nariekaniu. 🙂 Kľúčom je však dodržiavanie plánu a trpezlivosť.
Pokiaľ tréner nastaví program pozostávajúci z tréningového plánu na jeden týždeň opakujúcich sa po nasledujúci polrok, tak to nie je moc dobrý tréner. Tréningový program by mal pozostávať z blokov trvajúcich 4-8 týždňov. Každý týždeň pozostáva z aktívnych a oddychových dní, ktoré je dôležité mať v správnom pomere. Podstatné však je, že po ukončení bloku je potrebné mať nasledujúci blok v určitej miere odlišný v závislosti od daných cieľov, inak telo pociťuje stagnáciu a nudu.
Tréningový program teda pokrýva 80-90 % individuálneho vzdelávania sa v pohybe. Zo svojej cesty samoštúdia by som uviedol, že poznanie teórie anatómie a funkcionality ľudského tela môže výrazne pomôcť a to napr. pri vnímaní vlastného tela pri daných pohyboch. Mnohokrát vykonávame činnosti, pri ktorých si neuvedomujeme bolesť, nepoznáme aké svalstvo je zapojené do výkonu daného pohyb atď. A to aj z dôvodu nedostatočnej či potlačenej sústredenosti.
Pri hľadaní novej inšpirácie a prekonávaní vlastných hraníc odporúčam účasť skupinových kurzov alebo workshopov. Najmä pokiaľ pracujú účastníci navzájom medzi sebou, dochádza nielen k vzájomnej interakcii a socializácii, ale taktiež k nadpriemerným výkonom. Vtedy máte možnosť pracovať s partnerom, ktorý vám asistuje, kontroluje vás a vytvára podmienky pre zvýšenie úsilia. Váš partner preberá rolu trénera / učiteľa a potom si to s vami vymieňa. Niekedy vás môže donútiť urobiť niečo, na čo by ste si sami netrúfli. A tak sa dozviete niečo naviac o vlastnom tele.
Na záver by som chcel zhrnúť môj prístup k vlastnému tréningu a pohybu. Podstatné sú nasledujúce zložky:
- propriorecepcia (vnímanie polohy, telovej hmotnosti, ťažiska a jeho zmeny, precítenie čo najväčšej časti pohybového aparátu tela v priebehu rozcvičky, definovanie pocitu pri vykonávanom pohybe – fyzicky náročný, príjemný, bolestivý, uvoľňujúci a pod.)
- hľadanie svojich slabostí
- krok späť k základom
- cvičenie v komfortnej zóne (rutinné cviky pre udržanie svojich získaných zručností a svojej vitality)
- cvičenie mimo komfortnej zóny (ísť mimo svojich limít, najlepšie v spolupráci s niekým iným – s tzv. sparing partnerom)
- vnímanie „tu a teraz“, 100-percentná koncentrácia na dané cvičenie
- udržiavanie rovnováhy medzi oddychom a intenzívnou námahou
Veľkým vplyvom k sumarizácii týchto bodov bola odskúšanie si viacerých pohybových oblastí počas minulých v Bratislave. To, čo som získal z tanca salsy a bachaty, z tréningov v Tribe, z trénovania pohybu vonku na slnku pri jazere na mäkkej tráve, z lezenia na lezeckej stene v K2-ke, z tréningov sebaobrany a bojových umení, zo šermovania a šermiarskych vystúpení, z videí o pohybových velikánoch ako Ido Portal, Steve Maxwell, Christopher Sommer, Pavel Tsatsouline– to všetko ma nasmerovalo k pochopeniu, že pohyb je o prirodzenosti, o hre a experimentovaní, o vnímaní a sledovaní samého seba a blízkeho okolia, o potešení z úspešných pokusov, o zdokonaľovaní sa – o súlade tela, mysle a ducha.